Vajina Nedir? Anatomisini ve Fonksiyonunu Öğrenin

Vajina hakkında konuşulurken genellikle vulvaya atıfta bulunulur, ancak aslında birbirine tam olarak eşdeğer değillerdir. Vulva, bir kadının dış genital organlarının bilinen bir kısmıdır. Vajina ise 17.7 santimetre kadar derinleşebilen bir organdır. Bu makalede vajina hakkında daha fazla bilgi edinecek, anatomisini ve fizyolojik fonksiyonlarını öğreneceksiniz. Kendi vücudunuzun bilincine sahip olmanın, vücudunuzun bakımı ve sağlığı konusunda size yardımcı olacağını unutmayın.

Vajina Nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, vajina kadının cinsel organıdır ve kaslı bir geçişten oluşur. Mukoza dokuları ve sinirlerden oluşur. Ayrıca bir çeşit doğum kanalı görevi görür, bebek doğum zamanı geldiğinde. Ayrıca, rahim ve rahim ağzını vücudun dış kısmına bağlayarak doğumu, adet dönemini ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırır.

İlgili Makale: Generic Cialis 20mg ve 5mg satın alın! Burada satışta, uygun fiyat ve reçetesiz

Vajina, boyutunu değiştirebilen bir organdır. Bu nedenle, cinsel ilişkiye uyum sağlayabilir ve bebek doğumunu kolaylaştırabilir. Uzunluğunun, ayaklar, göğüsler ve eller gibi değiştiğini unutmamak önemlidir. Ortalama olarak, vajina 7.6 ila 17.7 santimetre arasında değişebilir.

Vajinanın Fonksiyonu Nedir?

Kadın vücudunun bu cinsel bölümünün işlevi çok önemlidir:

  • Adet sıvısı, rahim ağzı mukusu ve diğer endometrial sekresyonları vücuttan uzaklaştırma kanalı olarak görev yapar.
  • Kadın cinsel organı olarak, penisin kabul edilmesi için genişler ve uzar ve kanla dolar. Cinsel ilişki sırasında spermleri yerinde tutar ve rahime ulaşmadan önce.
  • Doğum sırasında, çocuğun rahmi terk ederek vücuttan çıkmasını sağlayan bir kanal olarak hizmet eder.

Vajinanın Parçalarını Tanıyın

Bir kadının vajinasının anatomisi karmaşıktır, çünkü üreme yeteneği olan, doğum kanalı olarak görev yapan çok yönlü bir organdır. Ayrıca menstruasyon sırasında bir tampon gibi küçük bir nesneyi tutabilme yeteneğine de sahiptir. İşte vajinanın tanımanız gereken parçaları:

  • Perineum: Vajina açılışının altında başlayan ve anüsün sonunda biten çok kısa bir köprüdür. Dokunmaya ve baskıya oldukça duyarlı olan sinir uçlarından oluşur.
  • Vajinal duvarlar: Bu duvarlar fibro-musküler dokulardan oluşur. Bu nedenle, vajina esnek olduğundan, bu organın fonksiyonlarını kolaylaştırır.
  • Vajinal kanal: Bu, rahim ağzından (rahim kapısı) anüs ve idrar kanalı arasındaki açıklığa kadar olan bir geçiştir.
  • İdrar kanalı: Mesaneden açıklığa ve klitorise kadar olan bir kanaldan oluşur.
  • Üretral sünger: Bu, üretrayı çevreleyen süngerimsi bir dokudur. Paraüretral bezler, kadın ejakülasyonunu mümkün kılar.
  • Dış dudaklar: İç dudakları kaplayan ve yağ dokusu içeren iki tür yastıktır. Zengin sinir uçlarına sahip değillerdir ve vajinanın iç kısımlarını korumaktan sorumludurlar.
  • Anüs: Rektumun çıkışında bir delik, dışkının geçtiği bir deliktir. Perineum süngerinin yakınında bulunur.

İlgili Makale: Levitra Original satın al - En iyi fiyat için Levitra Bayer 10mg Etkili Çözüm

Son olarak, vücudunuzun işlevlerini ve anatomisini bildikten sonra vücudunuzu daha iyi kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde etkili bir şekilde ilgilenir ve vücudunuzun mükemmel sağlığını korursunuz.